Warunki podmiotowe:
1) Pomoc przyznaje się, jeśli wnioskodawca co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia Wniosku o Przyznanie Pomocy (WOPP) posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze wiejskim objętym LSR – w przypadku wnioskodawcy będącego osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną.
2) W przypadku gdy wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą, pomoc przyznaje się:

a) zgodnie z art. 19a albo art. 19b rozporządzenia GBER;
b) jeżeli podmiot ten prowadzi mikroprzedsiębiorstwo albo małe przedsiębiorstwo;
c) jeżeli warunki przyznania pomocy są spełnione przez wszystkich wspólników spółki, w przypadku gdy operacja będzie realizowana w ramach wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej.

3) Pomoc może być przyznana następcy prawnemu beneficjenta lub nabywcy gospodarstwa/przedsiębiorstwa lub jego części na zasadach określonych w wytycznych podstawowych.

Dodatkowe warunki podmiotowe:
1) w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia WOPP wnioskodawca wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność gospodarczą, do której stosuje się Prawo przedsiębiorców, oraz nadal wykonuje tę działalność;
2) wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc na operację w tym zakresie w ramach PS WPR;
3) upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty pomocy wnioskodawcy na operację w zakresie start DG w ramach PS WPR;
4) upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty wnioskodawcy płatności ostatecznej na podejmowanie lub prowadzenie lub rozwijanie działalności gospodarczej w ramach poddziałań 4.2, 6.2, 6.4 lub 19.2 objętych PROW 2014-2020.

Ponadto: W przypadku wspólnika spółki cywilnej będącego osobą fizyczną pomoc jest przyznawana, jeśli, poza warunkami określonymi w wytycznych szczegółowych, ta osoba fizyczna w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy ma ukończone 18 lat.

Warunki przedmiotowe:
1. Pomoc przyznaje się na operację:
1) Jeżeli LSR przewiduje udzielenie pomocy na operację w tym zakresie lub na dany szczególny rodzaj operacji,
2) która została wybrana do finansowania ze środków danej LSR, a tym samym uzyskała pozytywny wynik wyboru operacji.
3) Pomoc przyznaje się na operacje, której realizacja nastąpi: maksymalnie 2 etapach oraz terminie do 2 lat od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy, lecz nie później niż do dnia 30 czerwca 2029 r.
4) W przypadku gdy operacja jest inwestycją trwale związaną z nieruchomością pomoc przyznaje się:

a) jeżeli jest realizowana na obszarze objętym LSR,
b) na nieruchomości będącej własnością wnioskodawcy lub do której wnioskodawca posiada tytuł prawny do dysponowania na cele określone we wniosku o przyznanie pomocy przez okres ubiegania się o przyznanie pomocy na operację, okres realizacji operacji oraz okres związania z celem.

5) W przypadku operacji, która obejmuje koszty zakupu i instalacji odnawialnych źródeł energii, pomoc przyznaje się, jeżeli suma planowanych do poniesienia kosztów dotyczących odnawialnych źródeł energii nie przekracza połowy wszystkich kosztów kwalifikowalnych.
6) Pomocy nie przyznaje się na operacje obejmujące budowę i modernizację dróg w rozumieniu art. 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych, targowisk, sieci wodno – kanalizacyjnych, przydomowych oczyszczalni ścieków, oraz operacje dotyczące
świadczenia usług rolniczych.

Dodatkowe warunki przedmiotowe:
1. Pomoc przyznaje się, jeśli operacja:

1) dotyczy zgodności z celami Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR)
2) jest uzasadniona ekonomicznie, co potwierdza przedłożony uproszczony biznesplan, który:

a) jest racjonalny i uzasadniony zakresem operacji,
b) zawiera co najmniej:

- wskazanie celu , w tym zakładanego ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług,
- planowany zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, w tym wskazanie zakresu rzeczowego i nakładów i finansowych,
- informacje dotyczące zasobów posiadanych przez wnioskodawcę niezbędnych ze względu na przedmiot operacji, którą zamierza realizować, w tym opis wyjściowej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz kwalifikacji lub doświadczenia,
- informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności.

3) Pomoc przyznaje się, jeżeli operacja zakłada osiągnięcie co najmniej 30% docelowego zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy.

Warunki wypłaty pomocy:
1) Realizacja uproszczonego biznesplanu,
2) promocja świadczonych usług /produktów, publikacja i realizacja ich zakresu i asortymentu.

Poziom dofinansowania:
Wytyczne określają maksymalny poziom dofinansowania (LGD może go określić na niższym poziomie w Regulaminie naboru).
Maksymalny poziom dofinansowania: do 65% kosztów kwalifikowalnych w przypadku operacji obejmujących inwestycje produkcyjne.

Forma, wysokość i limit pomocy:
Pomoc przyznaje się w formie zwrotu części kosztów kwalifikowalnych.
Pomoc na operację przyznaje się w wysokości nie wyższej niż kwota maksymalna określona przez LGD w regulaminie naboru, przy czym nie wyższa niż 500 tys. zł. Planuje się dofinansowanie w maksymalnej wysokości 200 tys. zł.

Wyprzedzające finansowanie:
1) Wysokość wyprzedzającego finansowania nie może przekraczać 44% kwoty przyznanej pomocy.
2) Wyprzedzające finansowanie jest wypłacane, jeżeli beneficjent wnioskował o jego wypłatę we wniosku o przyznanie pomocy.
3) Wyprzedzające finansowanie jest przekazywane beneficjentowi jednorazowo albo w transzach, w terminie i wysokości określonych w umowie o przyznaniu pomocy.
4) Termin oraz kwota wypłacanego wyprzedzającego finansowania będzie zależna od liczby etapów realizacji operacji oraz wysokości pomocy w ramach poszczególnych etapów.
5) W przypadku operacji wieloetapowych, wypłata pierwszej transzy wyprzedzającego finansowania nastąpi po zawarciu umowy o przyznaniu pomocy i zostanie rozliczona w pierwszym wniosku o płatność pośrednią. Wypłata kolejnych transz nastąpi po rozliczeniu
transz wcześniejszych.
6) Wyprzedzające finansowanie jest przekazywane na wskazany w umowie o przyznaniu pomocy rachunek bankowy beneficjenta albo na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej.
7) Rozliczenie przekazanego wyprzedzającego finansowania polega na pomniejszeniu kwoty pomocy przysługującej do wypłaty na podstawie wniosku o płatność lub wniosków o płatność o kwotę przekazanego wyprzedzającego finansowania.
8) Jeżeli kwota przekazanego wyprzedzającego finansowania jest wyższa niż kwota pomocy przysługująca do wypłaty na podstawie wniosku o płatność lub wniosków o płatność, rozliczenie wyprzedzającego finansowania polega na zwrocie przez beneficjenta nadpłaconego wyprzedzającego finansowania na rachunek bankowy wskazany przez ARiMR albo SW.
9) Zabezpieczenie wyprzedzającego finansowania obejmuje całkowitą kwotę wyprzedzającego finansowania wynikającą z umowy o przyznaniu pomocy i jest ustanawiane do dnia rozliczenia tej kwoty w formie weksla niezupełnego (in blanco) składanego wraz
z deklaracją wekslową.
10) Ustanowienie zabezpieczenia należytego wykonania zobowiązań wynikających z umowy o przyznaniu pomocy jest równoznaczne z ustanowieniem zabezpieczenia środków, o którym mowa w pkt. 9).

 

`