Aktualności

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z LSR

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z LSR
Data publikacji: 19 listopada 2024
Zachęcamy do zapoznania się ze Strategią Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2023-2027, w szczególności z celami oraz odpowiadającymi im przedsięwzięciami. Schemat przedstawiający cele i przedsięwzięcia do zobaczenia poniżej.

Cel 1. "Wzmocnienie lokalnego rozwoju gospodarczego poprzez wsparcie przedsiębiorczości na obszarze LGD LYSKOR"

Cel zakłada wzmacnianie konkurencyjności i innowacyjności lokalnej gospodarki. Wyniki przeprowadzonej diagnozy oraz konsultacji społecznych pokazują, iż najistotniejszym dla mieszkańców obszaru objętego LSR wydaje się rozwój przedsiębiorczości na obszarze tj. pomoc zarówno w tworzeniu nowych mikroprzedsiębiorstw, jak i rozwój i poprawa konkurencyjności istniejących już firm. Zatem istotne jest podejmowanie działań wspierających rozwój przedsiębiorczości. Wzrost konkurencyjności działających przedsiębiorstw oraz tworzenie nowych przyczyni się do zwiększenia niezależności mieszkańców poprzez prowadzenie własnych firm. Ponadto może się także przyczynić do tworzenia nowych miejsc pracy. Szczególny nacisk położono tutaj na pomoc osobom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji. Miernikiem realizacji celu będzie liczba wspartych przedsiębiorstw oraz liczba powstałych dzięki wsparciu w ramach LSR. 

W ramach przedstawionego celu realizowane będą następujące przedsięwzięcia:

• Przedsięwzięcie 1.1 „Tworzenie warunków do zakładnia działalności gospodarczej przez mieszkańców LGD” - finansowany będzie z PS WPR w wysokości do 65%, pozostała kwota stanowić będzie wkład własny Wnioskodawcy. W ramach operacji polegającej na podejmowaniu działalności gospodarczej, przewidziano wsparcie w wysokości 20 000,00 EURO, co pozwala na dofinansowanie min. 16 operacji. Operacje w ramach niniejszego celu będą także kierowane do osób w niekorzystnej sytuacji.
Przedsięwzięcie 1.2 „Tworzenie warunków do rozwoju i zwiększenia konkurencyjnosci lokalnych przedsiębiorstw” - finansowany będzie z PS WPR w wysokości do 65%, pozostała kwota stanowić będzie wkład własny Wnioskodawcy. W ramach operacji polegającej na rozwoju działalności gospodarczej, przewidziano wsparcie w wysokości 45 000,00 EURO, co pozwala na dofinansowanie min. 12 operacji.

Cel 2. "Podnoszenie kompetencji i włączenie społeczno - zawodowe mieszkańców sposobem na wzmocnienie kapitału społecznego obszaru"

Owo wzmocnienie nastąpi w wyniku realizacji trzech przedsięwzięć skupiających się na poszerzeniu oferty pozaszkolnych form edukacji dzieci i młodzieży obszaru, zwiększeniu dostępu do oferty edukacyjnej dla dorosłych a także ogólnym rozwoju lokalnej społeczności dzięki wsparciu inicjatyw oddolnych. Działania te niwelują różnicę, jaką odczuwają mieszkańcy wsi względem mieszkańców dużych miast. Wyrównują się tutaj szanse dzieci, młodzieży i dorosłych dotyczących kwestii edukacyjnych i społecznych. Przyjęte działania adekwatne są do oczekiwań mieszkańców obszaru LGD, placówek edukacyjnych i kulturalnych oraz organizacji pozarządowych, zgłaszanych podczas konsultacji w ramach diagnozy obszaru. Miernikiem realizacji będzie ilość inicjatyw edukacyjnych i społecznych realizowana w ww. zakresach.

C2. P.2.1, P.2.2 oraz P.2.3 finansowany będzie z FE SL w wysokości do 95%, pozostała kwota stanowić będzie wkład własny Wnioskodawcy. Przedsięwzięcia te realizowane będą w ramach projektów grantowych. 

Przedsięwżięcie 2.1 „Poszerzenie oferty pozaszkolnych form edukacji dzieci i młodzieży” – przewiduje się realizację jednego projektu grantowego, który będzie zawierał realizację min. 15 grantów – inicjatyw, każdy do max. wielkości dofinansowania 19 560,00 EURO.
Przedsięwzięcie 2.2 „Zwiększenie dostępu do oferty edukacyjnej dla dorosłych i promocja uczenia się przez całe życie” - przewiduje się realizację jednego projektu grantowego, który będzie zawierał realizację min. 6 grantów – inicjatyw, każdy do max. wielkości dofinansowania 18 630,00 EURO.
Przedsięwzięcie 2.3 „Wsparcie inicjatyw wpływających na rozwój lokalnej społeczności” – przewiduje się realizację jednego projektu grantowego, który będzie zawierał realizację min. 12 grantów – inicjatyw, każdy do max. wielkości dofinansowania 18 630,00 EURO. 


Cel 3. "Nowoczesna infrastruktura i wzmocnienie potencjału społecznego gwarantem rozwoju obszaru LGD"

Działanie skierowane jest do jednostek samorządu terytorialnego w ramach P3.1, gdzie wsparcie przewidziano do modernizacji i budowy obiektów infrastruktury publicznej służących zaspokajaniu potrzeb kulturalnych, rekreacyjnych i edukacyjnych mieszkańców a także do innych podmiotów obszaru objętego LSR gdzie przewidziano wsparcie inicjatyw promujących włączenie społeczne i aktywizację mieszkańców oraz NGO. Poziom realizacji celu będzie mierzony liczbą powstałych lub zmodernizowanych inwestycji oraz liczbą inicjatyw promujących włączenie społeczne i aktywizację. Dla każdego przedsięwzięcia określono wskaźniki produktu, dla celów szczegółowych wskaźniki rezultatu a także wskazano źródło ich pomiaru. 

C3, P.3.1. oraz P.3.2. finansowany będzie z PS WPR w wysokości – dla jednostek sektora finansów publicznych do 75%, pozostała kwota stanowić będzie wkład własny Wnioskodawcy, dla innych podmiotów do 100% - poziom dofinansowania określony zostanie każdorazowo w Regulaminie naboru.

Przedsięwzięcie 3.1 „Podniesienie poziomu jakości życia mieszkańców poprzez tworzenie i rozwój obiektów i miejsc służących zaspokajaniu potrzeb mieszkańców, w tym kulturalnych, rekreacyjnych i edukacyjnych”
• Przedsięwzięcie 3.2 „Wsparcie inicjatyw społecznych oraz wzmacnianie potencjału NGO”


Operacje w ramach P.3.2 będą nakierowane na wsparcie osób w niekorzystnej sytuacji.
Ponadto potencjalnym źródłem finansowania C3 jest również Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego oraz Fundusz Sprawiedliwej Transformacji w ramach programu FE SL 2021-2027. Dla obszaru LGD LYSKOR przewiduje się środki na działanie 02.01 Efektywność energetyczna budynków użyteczności publicznej oraz 10.06 Rozwój energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii.

 

Autor: Anna
Powrót
`