Relacja z warsztatu refleksyjnego

Uczestnicy – wg listy obecności. Udział wzięli przedstawiciele Zarządu, Rady, Komisji Rewizyjnej oraz pracownicy LGD LYSKOR. Uczestnicy zapewnili przedstawicielstwo wszystkich grup interesariuszy.
Kierownik biura p. Małgorzata Dorna, przedstawiła prezentację dotyczącą stanu realizacji LSR.
Zestawienia i materiały przygotowane przez LGD, w podziale na obszary tematyczne warsztatu:
- Realizacja finansowa i rzeczowa:
- zestawienie wykonania budżetu oraz wskaźników – wg wniosków wybranych, podpisanych umów, zrealizowanych operacji; - Funkcjonowanie LGD i biura:
- zestawienie działań informacyjno-promocyjnych wg Planu Komunikacji,
- rejestry udzielonego doradztwa wraz ze statystyką efektywności doradztwa (działania doradcze prowadzone przez LGD, w tym sprawozdania z działań doradczych przedstawiane Zarządowi w cyklach półrocznych),
- informacje dotyczące funkcjonowania partnerstwa i organów LGD, tj. zestawienie odbytych posiedzeń Rady i Zarządu wraz z analizą frekwencji udziału członków w Radzie; - Sytuacja społeczno-gospodarcza (dane makroekonomiczne – stopa bezrobocia, liczba podmiotów zarejestrowanych w rejestrze REGON, liczba mieszkańców obszaru LGD – w skali porównawczej do analizy sytuacji społeczno-gospodarczej na dzień wskazany w okresie diagnozy LSR).
Rozpoczęto dyskusję, której celem było uzyskanie odpowiedzi na poniższe pytania:
- Czy realizacja finansowa i rzeczowa LSR przebiegała zgodnie z planem i można ją uznać za zadowalającą?
- W jakim stopniu jakość składanych projektów wybieranych we wszystkich obszarach tematycznych wpływa na osiąganie wskaźników w zaplanowanym czasie?
- W jakim stopniu stosowane kryteria wyboru projektów spełniają swoją rolę?
- W jakim stopniu wybierane projekty realizowane w ramach LSR przyczyniają się do osiągnięcia celów LSR i w jakim stopniu przyczyniają się do odpowiadania na potrzeby społeczności
z obszaru LGD? - Czy przyjęty system wskaźników dostarcza wszystkie potrzebne informacje niezbędne do określenia skuteczności interwencyjnej strategii?
- Czy procedury naboru, wyboru i realizacji projektów są przyjazne dla beneficjentów?
- Jaka jest skuteczność działania biura LGD (działań animacyjnych, informacyjno-promocyjnych, doradczych)?
- Jakie zmiany należy wprowadzić w działaniach LGD by skuteczniej realizowała cele LSR?
Uczestnicy warsztatu pochylili się na tematem finansowego i rzeczowego poziomu realizacji LSR na lata 2016-2023. Realizacja finansowa i rzeczowa LSR przebiegła zgodnie z planem. Odzwierciedla to stopień osiągniętych wskaźników na poziomie prawie 100%. Z końcem grudnia 2024 r. w ramach realizowanych projektów nastąpiły ostatnie wypłaty środków. Zatem można przyjąć, że LSR na lata 2016-2023 została zrealizowana pomyślnie. Efektem tego na obszarze LGD powstały nowe miejsca pracy w przedsiębiorstwach wprowadzających nowe na obszarze LGD LYSKOR rozwiązania, co ma duży wpływ na innowacyjność i konkurencyjność lokalnej gospodarki, natomiast nowa i zmodernizowana przestrzeń publiczna wpłynęła na poprawę jakości życia mieszkańców.
Członkowie Rady oraz pracownicy biura omówili jakość składanych wniosków w perspektywie 2014-2020. Wnioski składane do biura LGD były przygotowywane dobrze lub bardzo dobrze. Braki
w dokumentacji, które nie wpływały na ocenę wniosku przez Radę LGD były uzupełniane na etapie weryfikacji przez pracowników Samorządu Województwa. W roku 2024, z uwagi na wydłużenie złożenia wniosku o płatność do końca września, ogłoszony został jeszcze jeden nabór wniosków – operacja została zrealizowana i rozliczona sprawnie, co potwierdza wcześniejsze wypowiedzi uczestników warsztatu, iż jakość złożonego wniosku była na bardzo wysokim poziomie. Rozliczenie większości projektów nastąpiło w III kwartale 2024 r, natomiast wypłata środków ostatnich projektów nastąpiła z końcem grudnia 2024r.
Uczestnicy uznali, że kryteria wyboru projektów były adekwatne do planowanych do osiągnięcia efektów tj. wyboru operacji, które w najwyższym stopniu przyczyniły się do osiągnięcia celów LSR.
Coroczna analiza jakości i obiektywności lokalnych kryteriów wyboru w perspektywie 2014-2020 pozwoliła na dostosowanie kryteriów do potrzeb ogłaszanych naborów. Kryteria pozwoliły wybrać projekty najbardziej przyczyniające się do rozwoju obszaru LGD. Wnioski wysunięte po realizacji perspektywy 2014-2020 łatwiej pozwoliły określić lokalne kryteria nowej perspektywy. Każda ocena
i wybór wniosków z ogłoszonego naboru pozwala nam zastanowić się nad celowością poszczególnych kryteriów. Każdy głos wnioskodawcy, jak również głosy członków Rady LGD odnośnie kryteriów są zawsze brane pod uwagę. Każda wprowadzana zmiana lokalnych kryteriów wyboru przed ich zatwierdzeniem poddawana jest konsultacjom społecznym.
Dane zawarte w analizie sytuacji społeczno-gospodarczej są zaktualizowane uwzględniając ostatni spis powszechny ludności. Analizując i porównując kolejne lata realizacji perspektywy 2014-2020 można wysnuć następujące wnioski: w gminach członkowskich takich jak Gaszowice, Lyski, Jejkowice oraz Kornowac sukcesywnie zwiększa się liczba ludności. Natomiast widoczny jest trend malejący liczby ludności w odniesieniu do Miasta Pszów. Być może ma to związek z zamknięciem kopalni „Anna” co wiąże się bezpośrednio z utratą miejsc pracy. W każdej z gmin członkowskich odnotowywany jest trend rosnący jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych podmiotów w bazie REGON. W liczbie bezrobotnych zarejestrowanych oraz liczbie bezrobotnych zarejestrowanych kobiet zauważa się trend malejący
z wyraźnym zwiększeniem liczby bezrobotnych w roku 2020, kiedy miała miejsce pandemia COVID-19.
W ramach struktury bezrobocia w ostatnich latach maleje liczba zarejestrowanych w PUP kobiet, natomiast zwiększyła się w stosunku do roku poprzedniego liczba osób bezrobotnych do 30 roku życia w gminie Kornowac i Pszów. W stosunku do roku poprzedniego liczba osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia maleje we wszystkich gminach, tylko w Mieście Pszów nastąpił wzrost. Grupy te były wskazane w LSR jako defaworyzowane ze względu na dostęp do rynku pracy. Uznano, iż na przestrzeni lat dzięki premiowaniu tych grup w kryteriach lokalnych, szanse na rynku pracy wyrównują się.
Przyjęty system wskaźników w perspektywie 2014-2020 dostarczał potrzebnych informacji, które były niezbędne do określenia skuteczności interwencyjnej LSR. Zbierane dane pochodzą z informacji przekazywanych przez Samorząd Województwa Śląskiego (wykaz podpisanych umów, wykaz płatności itp.), oraz informacji pochodzących od beneficjentów przekazywanych w ankietach monitorujących. Dane te są zatem zbierane u źródła i należy je uznać za wiarygodne.
Pracownicy biura, obecni na spotkaniu, przedstawili własne wnioski wynikające ze świadczonego doradztwa na etapie zarówno aplikowania, jak i realizacji oraz rozliczania operacji. W ramach podsumowania ustalono, że stosowane procedury były przyjazne dla wnioskodawców oraz beneficjentów - pokazywały każdy etap oceny i wyboru operacji oraz zmiany umowy.
W trakcie dyskusji nad skutecznością działania biura LGD podjęto także kwestię dotyczącą skuteczności działań promocyjnych na obszarze objętym LSR. Stowarzyszenie LYSKOR jest w coraz bardziej rozpoznawalne wśród mieszkańców i organizacji społecznych. Świadczą o tym informacje zwrotne przekazywane lokalnym liderom oraz sukcesywny wzrost liczby członków. Należy nadal podtrzymywać kanały promocji i komunikacji ze społecznością lokalną. Następnie na podstawie analizy ankiet dokonano oceny jakości świadczonego doradztwa. Ankiety te wypełniane są przez osoby, którym udzielano doradztwa w sposób bezpośredni w biurze. Ponadto po każdym przeprowadzonym naborze biuro dokonuje badania satysfakcji wnioskodawców. W każdym przypadku ankiety te są anonimowe. Jakość doradztwa oceniana jest na bardzo wysokim poziomie zarówno pod względem oceny warunków świadczenia doradztwa, jak i oceny osób, które to doradztwo świadczą.
Biorąc pod uwagę powyższe wnioski, w nowej perspektywie zarekomendowano utrzymanie jakości pracy na wysokim poziomie m.in. poprzez uczestnictwo w systemie szkoleń i innych działań
o charakterze edukacyjnym zarówno pracowników, jak i członków pozostałych organów LGD. Pozwala to na utrzymanie standardu prowadzenia biura, wdrażania LSR, aktywizacji lokalnej społeczności. Pomimo, iż perspektywa PROW 2014-2020 zakończyła się (ostatnie wypłaty środków nastąpiły w grudniu 2024 r.) wnioski wysnute z warsztatu są niezwykle istotne ponieważ stanowią bazę do dobrej realizacji kolejnego okresu programowania.
Na zakończenie Prezes Zarządu wraz z kierownikiem biura podziękował wszystkim za udział
i efektywną pracę, która z pewnością przyczyni się do lepszego zarządzania LSR i rozwoju obszaru LGD. Z pewnością zdobyte doświadczenie tej perspektywy finansowej przyczyni się do większego zaangażowania na rzecz nowego okresu programowania 2023-2027 w osiągnięcie zakładanych celów.



